fbpx

„Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen”

– Ray Bradbury

Historia Bacówki Jamna

I TY BĄDŻ JEJ CZĘŚCIĄ…

Bacówka Jamna. Szyszka zielony

Bacówka Jamna  to obiekt turystyczny, wybudowany wraz z bacówką na Brzance na początku lat 80-tych przez Karpacki Związek PTTK, wg idei Edwarda Moskały. Poza murowanym podpiwniczeniem cały budynek wykonany był z drewnianych płazów oraz został kryty gontem z obszernym tarasem od strony południowej.

Ponadto wystrój wnętrza do dzisiaj podkreśla charakter turystyczny i swojski klimat, jaki panuje w schroniskach górskich. Przez wiele lat opiekował się nią Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod piecze UAM Gmina Zakliczyn przekazała bacówkę w 1996 r. Następnie po wykonaniu najpilniejszych remontów w 1997 r. bacówka ponownie powróciła do życia turystycznego, przyjmując pod swój dach strudzonych wędrowców.

Uniwersytet udostępniał swe progi zarówno dla społeczności akademickiej jak i wszystkim pasjonatom pięknych plenerów, czystego powietrza i wypoczynku na łonie natury.

Potem w roku 2005 Bacówka w Jamnej została uznana jako „Najlepszy Produkt Turystyczny Ziemi Tarnowskiej”. Równocześnie, w tym samym roku bacóBacówka Jamna. Wnętrze.Jedzenie regionalne. Małopolska wka została też wyróżniona w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii najlepsza baza noclegowa.

Natomiast potrawy serwowane przez jej gospodarzy, wielokrotnie wygrywały na konkursach gastronomicznych, a w roku 2006 m.in. potrawa z bacówki „Dunajeckie muszle” reprezentowały Powiat Tarnowski na Festiwalu Smaku w Krakowie.

Należy pamiętać, że obiekt stanowił bazę noclegową z zapleczem(…) umieszczonych na drugiej i trzeciej kondygnacji budynku, a w sezonie letnim również pole namiotowe. Do dnia dzisiejszego na  parterze znajduje się wielofunkcyjna sala kominkowa, pełniąca jednocześnie rolę jadalni i sali spotkań.

W podpiwniczeniu budynku zlokalizowany jest wyremontowany węzeł sanitarny z natryskami i ciągłym dostępem do ciepłej wody. Cały budynek był ogrzewany z własnej kotłowni. Ośrodek wyposażony jest w sprzęt audio wideo, rzutnik, pisma, rzutnik multimedialny, duży ekran oraz tablicę magnetyczną sucho ścieralną. W obiekcie jest stały dostęp do Internetu.

Warto zaznaczyć, że obok bacówki znajduje się monitorowany parking samochodowy. Istnieje też możliwość bezpiecznego przechowania roweru, czy nart.

Poza tym na terenie rekreacyjnym znajduje się boisko do gry w piłkę siatkową oraz polana do gier zespołowych, treningów sportowych i rekreacji. Przy kręgu ogniskowym znajduje się kompleks biesiadny z wiatami. W sumie pod zadaszeniem może się zmieścić ok. 100 osób. Stwarza to doskonałe warunki do organizacji biesiady przy ognisku bez względu na warunki pogodowe. Tuż obok znajduje się miejsce do grillowania – istnieje możliwość wypożyczenia grilla i akcesoriów na miejscu.

Przy planowaniu terenu rekreacyjnego nie zapomniano również o dzieciach, dla których został zbudowany plac zabaw. Otoczenie bacówki zdobią narzędzia pracy miejscowych rolników i elementy regionalnego folkloru i rzeźby. Cały teren otoczony jest młodnikiem brzozowym lasem.

 Następnie od 2014 roku bacówka posiada nowych właścicieli.  W rezultacie obiekt został wyremontowany, w jego sąsiedztwie powstał dom weselny i  budynek apartamentowy oraz wieża widokowa, z której można podziwiać  góry.

W bacówce funkcjonuje bufet turystyczny ze stale urozmaicaną ofertą gastronomiczną. Podsumowując – można tu spożyć regionalną strawę, zaspokoić pragnienie, jak również skorzystać z całodziennego wyżywienia. Po wielu latach gruntownych remontów i żmudnych pracach w bacówce, zmierzających do doprowadzenia obiektu i terenu przyległego do stanu obecnego, można na nowo odkrywać to urocze miejsce i spędzać tu czas w przyzwoitym standardzie i oryginalnym wystroju.

 

Bacówka Jamna. ślaczek pomarancz