Podsumowanie „Jamna – nowe otwarcie dla regionu” | Bacówka Jamna
Telefon: 14 665 41 18
Jamna 14, Polska Zobacz na mapie

Zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń i jego promocja jest celem działania Stowarzyszenia Jamna dla Pokoleń. Dziedzictwo regionalne odnoszone do wyjątkowego potencjału kultury, historii i tożsamości regionalnej, ale również walorów przyrodniczych – powinno być traktowane jako podstawowy element regionalnej szansy, warunkujący rozwój działalności opartej na przemysłach czasu wolnego. Organizacja wraz z partnerami zrealizowała zadanie publiczne, w formie pilotażu, polegające na utworzeniu bezpiecznej trasy do uprawiania rekreacji pieszej, w szczególności popularnego nordic walking. Uczestnicy projektu samodzielnie wytyczyli i oznaczyli szlak od Bacówki na Jamnej, przez siedzibę Duszpasterstwa Ojców Dominikanów malowniczą trasą do Jastrzębi, zwaną Uroczyskiem Jamna, pętlą z powrotem do Bacówki. Czas trwania przejścia wynosi do 4 h, szlak został oznaczony symbolem postaci z kijkami, malowanym na drzewach specjalnymi ekologicznymi farbami dla leśników (barwa – białobrązowa) i jest łatwo widoczny dla turystów, którzy pierwszy raz będą spacerować po Jamnej. W pokonaniu trasy pomagała uczestnikom Ambasadorka projektu – Pani Barbara Prymakowska, uznana sportsmenka i propagatorka aktywności prozdrowotnej i sportowej. Z Jej udziałem odbył się trening przygotowawczy oraz wykład i rozmowy o uprawianiu sportów i turystyki w dojrzałym wieku, o stylu życia i odżywiania, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i kondycją. Jak zapewniali uczestnicy była to korzyść obopólna.
Po wyznaczeniu i oznaczeniu trasy zostały przygotowane potrawy regionalne, których receptury znają tylko mieszkanki wsi Jamna, a które zostały wprowadzone do menu serwowanego w Bacówce, m.in. makaron z przecieranego grochu z sosem grzybowym i pierogi z serowego ciasta z owocami. Składniki tych dań w określonych sezonach można samodzielnie zbierać w Jamnej – grzyby, owoce leśne i zioła.
Do dyspozycji amatorów pieszych wycieczek w Bacówce Jamna są kijki do nordic walking oraz wyeksponowana mapa w tablicy, która wyjaśnia jak zaplanować tę trasę oraz informacja jakie interesujące miejsca i obiekty znajdują się w pobliżu. Ze względu na specyficzne uwarunkowania geograficzne szlak został przygotowany w taki sposób, aby każda grupa wiekowa, począwszy od maleńkich dzieci po osoby w zaawansowanym wieku mogła z powodzeniem tę trasę pokonać, nie narażając się na niebezpieczeństwo lub kontuzję. Oznaczenie szlaku rysunkiem postaci z kijkami również zapobiegnie zagubieniu lub dezorientacji w terenie. Jesteśmy przekonani, że wypracowane przez samych uczestników projektu wskazówki będą cenne dla turystów, którzy przyjadą do Jamnej. Zapraszamy rodziny, wielopokoleniowe grupy, sympatyków Pogórza i propagatorów zdrowego stylu życia do skorzystania z Międzypokoleniowego Szlaku do uprawiania nordic walking i cieszenia się pięknem krajobrazów Jamnej oraz jej dziedzictwem.

Kliknij w mapę, aby powiększyć

mapa_jamna_szlak

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna

logo-malopolska-h-rgb